Nah Kalkınırız 17.59 TL
Ücretsiz Kargo
Sepete Ekle
Nah Kalkınırız Aziz Nesin Öykü, Kasım 2018

"Bilindiği üzere her ülkede azçok birbirine benzer yiğitlik ölçekleri vardır. Kimi ülkede örneğin pazu gücü yiğitliğin göstergesidir. Sağlam yapılı insanlar yiğit sayılır. Kimi ülkede yiğitlik boyla bosla, pazu gücüyle değil, yüreklilikle ölçülür; gözünü budaktan sakınmayanlar yiğit sayılır. Kimi ülkede sözünü sakınmayanlar, eğriye eğri doğruya doğru konuşanlar yiğittirler. Kimi ülkede...

Ülkelerden birinde yiğitliğin ölçüsü taşaktı. Yiğitlik orda taşakla ölçülürdü. Böyle olunca o ülkede kadınlardan yiğit çıkmaz sanılırsa da, arada yiğit, hatta çok yiğit kadınlar da çıkar, böylelerinin taşakları olmasa bile, bunlara simgesel olarak `taşaklı kadın` denilir, bunlardan kimileri de `Amma taşaklı kadın!` diye övülürdü.

Erkeklerden yiğit olanlara `taşaklı adam` denilirdi ve adamların yiğitlikleri taşaklarının ağırlığına ve büyüklüğüne göre ölçülürdü. En üstün yiğitlik gösterenlere `taşağı altı okka` denilirdi. O ülkede taşağı altı okka olmak, başka ülkelerdeki `halk kahramanı` yada `devlet sanatçısı` yada `ulusal kahraman` olmak gibi bişeydi."


Örnek Sayfalar

Kitap Ebatı & Özellikleri

Yayın Kodu
10
Adı
Nah Kalkınırız
Yazar
Aziz Nesin
Sayfa Sayısı
200
Ebat
13x19,5 cm
Kapak
Yumuşak Kapak
Kağıt
2. hamur 60 gr
ISBN
978-975-9038-10-6
Baskı
1988 - Kasım 2018 tarihleri arasında 31 baskı, 103000 kitap.

İlgilenecebileceğiniz Kitaplar