Matematik Dünyası Dergisi Sayı:97 Yıl:2013 - IV 10.00 TL
Ücretsiz Kargo
Sepete Ekle
Matematik Dünyası Dergisi Sayı:97 Yıl:2013 - IV TMD Matematik, Dergi

Her şey 11 yıl önce bir telefonla başladı. Betül Tanbay TMD adına arıyordu. O zamanlar başkan Tosun Terzioğlu`ydu. Fazla uzatmadan soruyu sordu: Matematik Dünyası`nın sorumlusu olabilir miymişim? Neyinden sorumlu olacağım? Her şeyinden!

O kadar da çok işim var ki .... Ama bu da binlerce gence seslenebilme, binlerce genci etkileme imkânı sunan bir görev. Tarihi görevler reddedilmez!

- İşime karışacak mısınız?

- Hayır, hayır, ne münasebet ...

- O zaman kabul!

Galiba bu kadar çabuk kabul edeceğimi sanmıyordu. Zafer kahkahaları bir iki saniye gecikti çünkü.

O günden bugüne 11 yıl geçti. Birçoğunuz henüz ergenliğe bile girmemişti. Bu sürede topu toplamı bir hafta tatil ya yapmışımdır ya yapmamışımdır. Dergi işi kitap yazmaya benzemez. Kitap biter, dergi bitmez. Siz derginin yeni sayısını elinize aldığınızda, ben bir sonraki sayıyı çoktaaan yarılamışımdır bile. "Oh bitti" yok yani. Yoruldum, çok yoruldum ve hatta yıprandım. Yaş da kemale erdi.

Ayrıca hiç kimse bir işin başında bu kadar uzun süre kalmamalı. Bir zaman sonra yaptıklarınızı kıskanıyor, tutucu oluyorsunuz, değişime karşı çıkıyor, önerilere kapanıyorsunuz. Oysa sürekli hareket ve değişimin yararına inanıyorum.

Bu süreçte çok kişi yardım etti.

Yaş sırasına göre gidersek, Tosun Bey`i anmalıyım öncelikle. Başkanlığı sırasında (ve sonrasında elbet) hiç karışmadığı gibi, reklam bularak, yazı yazarak ve daha da önemlisi (kendi bilmez ama) iç huzuru ve dinginliğiyle beni hep rahatlattı.

Sonra Ali Törün ... Hep yanımdaydı. Mütevazı, güler yüzlü, hoşsohbet, çalışkan, yardımsever, güvenilir. Zamanla çok yakın iki dost olduk.

Kadir Abbas, dizgicimiz, neşe kaynağımız... Dobra, dürüst, çalışkan, becerikli...

O da benim gibi sokakta büyüdüğünden tanışır tanışmaz 40 yıllık ahbap gibi olduk.

Eşim Özlem Beyarslan... Sevgisiyle, güveniyle, sabrıyla bu derginin her sayfasındadır.

Asistanım Aslı Can Korkmaz... Bir aşamada insanlıktan çıkmıştım. Günde iki üç saat uyuyordum. Beni tekrar insana dönüştüren Aslı Can`dır.

Mustafa Yağcı, İlham Aliyev, Zafer Ercan, Şafak Alpay, Refail Alizade, Kıvanç Çefle, Tayfun Akgül gibi sürekli yazan ve çizenlere, web sitesi tasarımcımız İsmail Arı`ya, düzeltmen ya da yazar olarak dergiye müdahil olan Mehmet Kıral`a ve diğer editörlere ve öğrencilerime (ki bazıları çocuklarımdır), Yüksel Atakan gibi bağışçılarımıza, bizi başından beri destekleyen İstanbul Bilgi Üniversitesi`ne, Nesin Vakfı ve Yayınevi`ne, reklam veren Garanti Bankası`na, Sabancı Holding`e hepsine hepimiz adına teşekkür ediyorum.

Bu süreçte kırdıklarımdan da özür diliyorum.

Dergimiz emin ellerde, gençlere emanet! Hoşçakalın.


Örnek Sayfalar

Kitap Ebatı & Özellikleri

Yayın Kodu
2042
Adı
Matematik Dünyası Dergisi Sayı:97 Yıl:2013 - IV
Yazar
TMD
Yayıma Hazırlayan
Ali Nesin

İlgilenecebileceğiniz Kitaplar