Matematik Dünyası Dergisi Sayı:100 Yıl:2014 - III 10.00 TL
Ücretsiz Kargo
Sepete Ekle
Matematik Dünyası Dergisi Sayı:100 Yıl:2014 - III TMD Matematik, Dergi

Bu kez sizlere lO0`üncü sayımızı sunuyor olmanın sevinciyle karşınızdayız. Bu sayının hazırlanışında, farklı bir heyecan ve sorumluluk hissettik. Çünkü başta derginin ilk editörü rahmet li Cemal Koç olmak üzere 23 yıl boyunca dergiye emeği geçmiş yazar ve editörlerin sayesinde var olabilmiş bir derginin lO0`üncü sayısını çıkarma görevi bizlere düştü. Bu duyguyla, lO0`üncü sayının daha renkli, daha çeşitli yazılarla dolu olması için tüm yazarlarımız ve editörler büyük bir titizlikle çalıştılar. Ortaya çıkan ürünün her satırını okurken sizlerin de bu heyecanı paylaşacağınızı umuyoruz.

MD, l00`üncü sayısına ulaşmışken `Problemler ve Çözümleri` bölümü de 500 + 500 = lO00`inci sorusunu sordu. Çözümleriyle birlikte bu 1000 soruluk birikim matematik olimpiyatlarına hazırlık çalışmaları için çok değerli bir kaynak oluşturuyor. Bu tür kaynak çalışmalar sayesinde liselerde matematik olimpiyat kulüplerinin sayısının da artmasını umuyoruz. Lise öğrencilerinin kulüp çalışmalarında kullanılabilecek `Eureka! Zeka Soruları`, `Ailenizin Matematik Köşesi: Beyincik` ve `Satranç Köşesi ` bölümlerimizin her birinin benzer bir birikime sahip olduğunu da hatırlatalım.

Bu sayımızda matematiğin fizik, ekonomi, programlama ve sanatla olan yakın ilişkisine dair yazılar bulacaksınız. (Benzer yazılar bundan sonraki sayılarımızda da sıklıkla yer alacak.) Bu sayının hazırlıkları sürerken matematik camiası, Fields Madalyası`nı ilk kez bir kadın matematikçinin kazanması ile farklı bir sevinç yaşadı. Fields madalyası kazanan dört matematikçi ve çalışmalarıyla ilgili yazılar da bu sayının içinde.

Ayrıca siz değerli okurlarımıza lO0`üncü sayımızın bir anısı olarak verdiğimiz hediye posterdeki eserin yaratıcısı Rafael Araujo ile yapılmış bir söyleşiye de sayfalarımız arasında rastlayacaksınız. Bu söyleşinin renkli halini web sayfamızda bulabilirsiniz: https://www. matematikdunyasi . info/

Söyleşinin online halini Facebook ve Twitter`da paylaşarak MD`nin tanıtımına yardım ederseniz seviniriz. Bu vesileyle MD`nin tanıtımına zaman ayırabilecek gönüllüler aradığımızı bir kez daha belirtelim. Eğer yardım edebileceğinizi düşünüyorsanız lütfen md-gonulluler©googlegroups.com listesine üye olun veya md©msgsu.edu.tr adresinden bizimle iletişime geçin. Elbette yorum, katkı ve önerilerinizi her zaman bekliyoruz.

Artık sizleri dergimizin yazılarıyla baş başa bırakmanın zamanıdır. Keyifli okumalar dileriz.


Kitap Ebatı & Özellikleri

Yayın Kodu
2045
Adı
Matematik Dünyası Dergisi Sayı:100 Yıl:2014 - III
Yazar
TMD

İlgilenecebileceğiniz Kitaplar