Matematik Dünyası Dergisi Sayı:101 Yıl:2014 - IV 10.00 TL
Ücretsiz Kargo
Sepete Ekle
Matematik Dünyası Dergisi Sayı:101 Yıl:2014 - IV TMD Matematik, Dergi

Bu köşeyi yazmaya başladığımızda dergi son şeklini henüz almış oluyor. Bu, dergide yer alacak yazıları bir arada gördüğümüz ilk an. 100 sayıyı geride bırakmış olsak da bu an hala ayrı bir heyecan demek. Her biri değerli yazarlarımızın büyük emekleriyle, her bir kelimesi tek tek düşünülerek hazırlanmış onlarca yazı bir araya gelince ne kadar mutlu olduğumuzu söylemeye gerek yok.

Aslında bu sayının kapak konusunun daha uzun olmasını planlamıştık. Lineer cebir uygulamaları arasından yapılan küçük bir seçkiyi bile, bir sayıya sığdırmak zor. Ama yazarlarımızdan öyle güzel yazılar geldi ki kapak konusunu daha kısa tutmaya karar verdik. İleriki sayılarda lineer cebirin uygulamalarıyla ilgili yazılara yer vermeye devam edeceğiz. Son üç sayıda işlediğimiz lineer cebirin matematiğin hemen her yerinde, başta fizik olmak üzere diğer temel bilimlerde ve yeni teknolojilerde sıklıkla kullanıldığını anlatmak da en az birkaç sayı sürecek.

MD`yi yeni takip etmeye başlayan okurlarımıza matematiğin farklı alanlarını, giriş seviyesinden başlayarak ele alan yazı dizilerimizin her birinin tek başına bir kapak konusu sayılabileceğini hatırlatalım. Örneğin, Uluğ Çapar tarafından hazırlanan ve ilk bölümünü MD 2014-II`de yayımladığımız Olasılık Kuramının Gelişimi yazı dizisinin bu sayımızda yer alan ikinci bölümü, olasılığın çelişki içermeyen sağlam temellere nasıl oturtulduğunu anlatıyor.

Bu sayımızda iki güzel haberi de duyurmanın sevincini yaşıyoruz: Eğer matematikle ilgili cevap bekleyen sorularınız varsa yeni açılan http://matkafasi.com sitesine sorabilirsiniz. Bu sitede sorduğunuz sorulara cevaplar, akademisyenlerin desteğiyle veriliyor. Burada biriken soru ve cevapların uzun vadede önemli bir kaynağa dönüşmesi bekleniyor. Siteyi hazırlayan Salih Durhan`la yaptığımız söyleşiyi ileriki sayfalarda bulabilirsiniz.

İkinci güzel haberimiz de bir web sitesiyle ilgili. Çok zengin bir matematiksel içeriğe sahip IMAGINARY web sitesi artık Türkçe de kullanılabiliyor. Adresi http: //imaginary.org/tr Üstelik şimdiye kadar Almanya, Amerika, Arjantin, Avustralya, Fransa, İngiltere, Kolombiya, Polonya, Portekiz ve Rusya gibi 60`tan fazla ülkede sergilenen Matematiğin Gözünden IMAGINARY sergisi bu bahar `Türkiye`de olacak. Sergiye hazırlık için, Ferit Öztürk`ün bu sayımızda yer alan IMAGINARY Türkiye`de ve Türkçede yazısı iyi bir başlangıç olabilir.

Artık sizleri dergimizin yazılarıyla baş başa bırakıp yeni sayının hazırlıklarına başlamanın zamanıdır. Haziranda karşınıza güzel bir sürprizle çıkacağız. Bu sürprizimizi kaçırmamak için biten aboneliklerinizi yenilemeyi unutmayın.


Kitap Ebatı & Özellikleri

Yayın Kodu
2046
Adı
Matematik Dünyası Dergisi Sayı:101 Yıl:2014 - IV
Yazar
TMD

İlgilenecebileceğiniz Kitaplar