Matematik Dünyası Dergisi Sayı:104 Yıl:2016 10.00 TL
Ücretsiz Kargo
Sepete Ekle
Matematik Dünyası Dergisi Sayı:104 Yıl:2016 TMD Matematik, Dergi

Matematik Dünyası`nın yeni bir sayısıyla karşınızda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bir önceki sayı ile bu sayı arasında beklediğimizden uzun bir süre ara vermek zorunda kaldık. Bunda diğer faktörlerin yanı sıra, ülkemizde yaşanan üzücü olayların da etkisi oldu. Ülkemiz 15 Temmuz 2016 tarihinde talihsiz bir darbe girişimi atlattı. Bu girişimin savuşturulması için çaba gösterirken hayatını kaybeden yurttaşlarımızı saygıyla anıyoruz.

Darbeler ve otokratik yönetimler insani pek çok faaliyete olduğu gibi bilime ve matematiğe büyük zararlar vermiştir. Dergimizin ilk editörü olan Cemal Koç hocamız, 1980 askeri darbesinin ardından sıkıyönetim komutanlığı tarafından 1402 sayılı yasada yapılan antidemokratik değişiklik nedeniyle üniversitedeki görevinden uzun bir süre haksız bir biçimde ayrılmak zorunda bırakılmıştı. Şili`de yaşanan Pinochet askeri darbesinden sonra ortaöğretim ve lise matematik kitaplarının askeri yönetim tarafından değiştirildiği, negatif sayılar ve vektörlerin dış çarpımı gibi konuların keyfi bir biçimde müfredattan atıldığı söylenir. Darbe girişimini atlatmış olmamız ülkemizin bilimsel geleceği açısından da büyük önem taşıyor. Ancak ülkemizde yaşanan bu ve diğer çeşitli siyasi gelişmeler sebebiyle alınan bazı acele ve keskin kararlar pek çok meslektaşımızın işlerini, iş güvencelerini hatta belirli dönemler için özgürlüklerini haksız yere kaybetmelerine neden olmakta. Kamu vicdanını yaralayan bu adaletsizliklerin bir an önce son bulmasını diliyoruz.

Matematik ile uğraşmanın içsel güzelliği yanında bizlere öğrettiği önemli şeyler var: Ayrıntılara hassasiyet göstermek, aynı probleme değişik bakış açılarıyla yaklaşmak, sezgisel çıkarımlarımızın yanlış olabileceği, çoğunluğun bir konuda pekala yanılabileceği bilgileri vb. Kısacası, matematik yapısı itibarı ile bizlere zihinsel anlamda "haddimizi bildiren" bir uğraş. Bu düşünme şeklini hayatın diğer alanlarında da kullanmak daha sakin ve olgun kararlar almamızda bizlere yardımcı olabilir. Tartışmaya açık bir soru: Acaba matematiksel düşünme uğraşı önyargının, adaletsizliğin panzehiri olabilir mi?

Ülkemizin içinden geçtiği zorluklar ister istemez pek çok kişide ümitsizlik duygularının artmasına neden olabiliyor. Ümidin yeşerdiğini yine matematikle ilgili aktivitelerde gözlemleyebiliyoruz. Okurlarımızın dergiye gösterdikleri olağanüstü ilgi, Matematik Köyü`ndeki öğrencilerin azmi ve öğrenme istekleri geleceğe ümitli bakmamız için sayılabilecek pek çok sebepten yalnızca ikisi.


Kitap Ebatı & Özellikleri

Yayın Kodu
2049
Adı
Matematik Dünyası Dergisi Sayı:104 Yıl:2016
Yazar
TMD

İlgilenecebileceğiniz Kitaplar