MATEMATİK DÜNYASI DERGİLERİ 255.00 TL
Ücretsiz Kargo
Sepete Ekle
MATEMATİK DÜNYASI DERGİLERİ TMD Hediye Setleri

Sevgili Matematikseverler, 

MD, soyut matematiği duru bir dille gençlere aktarmayı hedefleyen bir dergidir. Daha çok lise ve üniversite gençlerine yöneliktir. Ama matematiğin evrenselliği sayesinde herkesin yararlandığı bir dergi ortaya çıkıyor. 

Sahibi Türk Matematik Derneği`dir (TMD) ve profesyonel matematikçiler tarafından hazırlanır. Ama ruhumuz amatördür. Heyecanımızın ve matematik sevgimizin dergiye yansıdığına ve oradan da okurlara bulaştığına inanıyoruz. 

Amacımız, günümüzün matematiğini, yani profesyonel matematikçilerin matematiğini gençlere aktarmaktır. Çoğunluğun anlayabileceği dile aktarılabilen matematikten söz ediyoruz elbet. Bu da, genel kanının tersine, az buz bir matematik değildir. 

Müfredatı, LGS`yi, ÖSS`yi ve bilumum sınavları yoksaymakla övünürüz. Alışageldiğimiz eğitim sisteminin tersine, yanıt vermeyi değil anlamayı ve soru sormayı ön plana çıkaran bir anlayıştayız. Örneğin derginin her sayısında yanıtı hiç kimse tarafından bilinmeyen (bazen de sadece bizim bilmediğimiz) birçok soru vardır. Yani araştırmaya yönelik bir dergiyiz. 

Tahmin edileceği gibi, dergide zerre kadar yalan yoktur. Varsa yoksa matematiksel gerçek… Pembe yalanlara bile yer vermeyiz… Dergide matematik sulandırılmaz, nasılsa ve neyse öyle sunulur. “Gençler anlamaz”, “ülkenin eğitim seviyesi düşük” gibi bahanelerin arkasına kesinlikle sığınılmaz. Bir başka deyişle, gene alışageldiğimiz eğitim sisteminin tersine, gençlere saygı duyan, onları küçümsemeyen, horlamayan bir dergiyiz. 

Ellerine geçen bir MD sayesinde bugün matematik eğitimi gören birçok genç vardır. 

Her sayısının yayımlanır yayımlanmaz 10 bin satması, daha sonra derginin satışının 15 bine kadar çıkması, derginin hedefine biraz olsun ulaşmış olduğunun kanıtıdır. Dergi evrensel bir uğraş alanını konu aldığından, zaman aşımına uğramamakta ve yayımlandıktan çok sonra da satmaya devam etmektedir. ABD`de MD`ye eşdeger bir derginin 13 bin sattığı göz önüne alınırsa bu satışın önemi daha iyi anlaşılır. Ülkemizde magazin dergileri bile bu satışın yarısına ulaşmakta zorluk çekerler. 

Dergi kâr amaçlı değildir kesinlikle (TMD kamu yararına bir kuruluştur.) 

Dergiyi hazırlayanlar dergiden beş kuruş para kazanmazlar ve kazanmak da istemezler. Matematiği paylaşmanın verdiği zevk onların tek ödülüdür. 

MD, Türkiye`de çıkan tek soyut matematik dergisidir, bir ikincisi yoktur. Her matematikseverin, hatta her okuryazarın abone olması ve çevresini abone ettirmesi gereken bir dergidir. 

Ali Nesin

Hediye Setinden Fotoğraflar

Hediye Setinin İçeriği

İlgilenecebileceğiniz Kitaplar