Matematik Dünyası Dergisi Sayı:105 Yıl:2017 10.00 TL
Ücretsiz Kargo
Sepete Ekle
Matematik Dünyası Dergisi Sayı:105 Yıl:2017 TMD Matematik, Dergi
105`inci sayımızı baskıya gönderirken her zamanki gibi hem hazırlık sürecinin yorgunluğunu kemiklerimize kadar hissediyor, hem de MD`nin yepyeni sayısını sevgili okurlarımızın beğenisine sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Dopdolu içeriğiyle yeni sayımızı okurken umarız siz de aynı heyecanı hissedersiniz.
Güzel haberlerle başlayalım: Nesin Matematik Köyü ve Çakılarası Matematik Köyü`nden sonra ülkemizdeki matematiğe adanmış kurumlara bir tane daha eklendi. Geçtiğimiz haziran ayında yoğun uğraşlar ve özveri sonucu Gökova Geometri Topoloji Enstitüsü açıldı! Çılgın hayalleri gerçekleştirmek için cesur, sabırlı ve gayretli kahramanlara ihtiyaç vardır. Eminiz ki Ali Nesin, Şahin Koçak, Selman Akbulut, Turgut Önder ve tüm destekçileri asırlar sonra bile takdirle anılacaklardır. Her üç kurumun da uzun ömürlü ve muvaffak olmasını yürekten dileriz!
Bir güzel haber de sonraki sayımızla ilgili. Hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladığımız bu özel sayımızda geçen sene kaybettiğimiz hocamız Tosun Terzioğlu hakkında editörlüğü Aydın Aytuna ve Albert Erkip tarafından yapılan özel bir bölüm bulacaksınız. Böylece 106`ıncı sayımızın da çok gecikmeden raflarda yerini alacağını duyurmuş olalım.
Ne yazık ki geride kalan yazdan kötü haberlerimiz de var. Matematik camiası, geçtiğimiz temmuz ayında Maryam Mirzakhani`yi kaybetti. Genç yaşına rağmen matematiğe derin ve kalıcı katkıları bulunan Mirzakhani kanserle verdiği savaşta yenik düştü. Mirzakhani`nin, zihnindeki zengin dünyayı keşfederken büyük boy kağıtlara yaptığı çizimler, matematikten aldığı zevkin belki de en iyi göstergelerinden biri olabilir. Çalışmalarıyla yeni ufuklar açmış olan Mirzakhani`nin anısını bu sayımızın kapağında onun çizimlerinden birisini kullanarak yaşatıyoruz.
Sizi dolu dolu matematik ile baş başa bırakmadan önce özellikle üniversite seviyesindeki okurlarımızın dikkatini çekmek istediğimiz çok değerli bir kaynak var:
http : //www.bolbilim.com
İlker Birbil ve Pınar Yolum tarafından sonsuz özveri ile hazırlanan eşi zor bulunur bu sayfanın birçok genç araştırmacının hayatına dokunacağı şüphesiz. İlker ve Pınar bizi kırmadı, bol bilim serüvenlerini bizimle paylaştı. Onlarla yaptığımız söyleşiyi bu sayımızda bulabilirsiniz.

Kitap Ebatı & Özellikleri

Yayın Kodu
2050
Adı
Matematik Dünyası Dergisi Sayı:105 Yıl:2017
Yazar
TMD

İlgilenecebileceğiniz Kitaplar